Name Hon'ble Mr. Justice Anil Kumar Upadhyay
Source BAR
Date of Birth 04-Dec-1962
Initial Joining 22-May-2017
Joining at PHC 22-May-2017
Date of Retirement 03-Dec-2024
Address Patna High Court
Hon'ble Mr. Justice Anil Kumar Upadhyay was born on 4th December, 1962. His father Late Vidya Dhar Upadhyay worked as Section Officer, Patna High Court and retired on 31st August, 1982.

He did LLB, LLM, P.hd. from Patna University. He worked as part time lecturer faculty of law in Commerce College, Magadh University from 22 August, 1988 to 2010. He worked as Part time lecturer in Patna Law College from 1989 to 1996 and 2004 to 2006 and also worked as Visiting Faculty in Chanakaya National Law University from 2007 to May 2017.

He worked as Standing Counsel, Patna High Court, Patna from December from 2010 to May 2017.

He was a Counsel for Rajendra Agriculture University, Pusa, Samastipur from 2010 to 2016, Bihar Agriculture University, Sabbour, Bhagalpur from 2010 to April, 2017, Dr. Rajendra Prasad Central Agriculture University, Pusa from January, 2017 to May, 2017 and worked as Panel counsel for Dental Council of India from 2015 to May 2017.